امروز: جمعه 28 دی 1397
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
دسته بندی صفحات
لینک دوستان
بلوک کد اختصاصی

دانلود تحقیق اعتبارات اسنادی یا اعتبارنامه های تجاری

دانلود تحقیق اعتبارات اسنادی یا اعتبارنامه های تجاری دسته: حسابداری
بازدید: 5 بار
فرمت فایل: doc
حجم فایل: 35 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 43

در قلمرو فعالیت و عملیات اعتباری بانكها ، اسناد و اوراق زیادی جریان دارد از باب آشنایی با برخی از اینگونه اسناد و امكان بررسی تطبیقی ، در این مقاله ، منحصراً از اعتبارات اسنادی ، بعنوان یكی از ابزارهای مهم تجارت بین المللی سخن بمیان می آوریم

قیمت فایل فقط 7,700 تومان

خرید

بخش اول ـ كلیات

در قلمرو فعالیت و عملیات اعتباری بانكها ، اسناد و اوراق زیادی جریان دارد . از باب آشنایی با برخی از اینگونه اسناد و امكان بررسی تطبیقی ، در این مقاله ، منحصراً از اعتبارات اسنادی ، بعنوان یكی از ابزارهای مهم تجارت بین المللی سخن بمیان می آوریم .ژ

بند اول ـ مقدمه

1 اعتبارات اسنادی نوعی از ‹‹ اعتبارنامه های تجاری ›› و یكی از ابزارهای مهم تجارت بین المللی است كه ابتكار تدوین آن ‹‹به اتاق بازرگانی بین المللی می رسد . از جمله مهمترین اقدامات این اتاق ، تهیه و تدوین مقررات و رویه های متحد الشكل برای ابزترهای مختلف تجارت بین المللی است . ‹‹مقررات و رویه های متحدالشكل اعتبارات اسنادی › را می توان بعنوان نمونه بارز این اقدامات دانست .

اكنون متجاوز از نیم قرن از نخستین باری كه د‹‹ اتاق بازرگانی بین المللی ›› مقررات متحد الشكل اعتبارات اسنادی را ، در هفتمین كنگره خود ، در 1933 در وین پذیرفت ، می گذرد .

در طی این مدت ، بازرگانی بین المللی ، از بسیاری جهات ، دچار تغییر و تحولات چشمگیر و بنیادی شده است . با این وجود ، مقررات متحد الشكل اعتبارات اسنادی بعنوان جزء مهمی از تجارت بین المللی همچنان استوار و پابرجا مانده است ، هر روزه ، هزاران اعتبار اسنادی ، در سراسر جهان ، از طریق بانكها ، گشایش می یابد . شمار روز افزونی از مدیران بانكها ، شركتهای تجاری ، مشاورین حقوقی و دادگاهها ، نیازمند آگاهی كامل از مقررات حاكم بر این امرند و روزانه آنها را بكار میبرند .

2 ـ در پاسخ به این پرسش كه چگونه ‹‹مقررات متحد الشكل اعتبارات اسنادی ›› توانسته در طی این دوره طولانی همچنان بقوت و اعتبار خود باقی بماند ، رئیس كمیسیون فنون و روشهای بانكی اتاق بازرگانی بین المللی دو علت برای آن برشمرده است :

اول ـ اینكه واقعیتهای تجارت بین الملل تداوم نیاز به اعتبارات اسنادی و لذا نیاز به مجموعه ای از ضوابط حاكم بر این اعتبارات را كه مقبولیت بین المللی داشته باشد ، ایجاب می كند .

دوم ـ اینكه ‹‹ مقررات متحدالشكل اعتبارات اسنادی ›› خوشوقتانه یك متن زنده بوده است كه بطور منظم در ‹‹كمیسیون بانكی ››اتاق بازرگانی بین المللی مورد تجدید نظر گرفته و به هنگام

شده است .

تا قبل از 1962 ، ‹‹ مقررات متحدالشكل اعتبارات اسنادی ››چنان طرح شده بود كه عمدتاً بانكداران را در مقابل دستورات ناقص و غیر دقیق خریدار مصون می داشت . در تجدید نظر 1962 یعنی نخستین تجدید نظری كه قبول عامه یافت ، ضمن تأكید بر وظیفه خریدار در تصریح خواسته های او ، رسوم بانكداری بین المللی و دیگر قواعدی كه عملیات بانكداری را تسهیل می كرد ، مدون گردیده بود .

تجدید نظر 1974 ، به تغییرات حاصله در تهیه اسناد و روشهای كار پرداخت كه ناشی از پیشرفت تسهیلات تجاری و انقلاب در حمل و نقل دریایی ، استفاده از كانتینر و توسعه حمل ونقل مركب ، بود آینده نگری مورد قبول اتاق بازرگانی در تعملكرد های بانكداری منعكس بود .

آخرین تجدید نظر در مقررات مذكور ، در سال 1983 انجام شده و از اول اكتبر 1984 لازم الاجراء ، گردیده است .

این تجدید نظر با همكاری ‹‹ كمیسیون حقوق تجارت  بین الملل سازمان ملل متحد ›› و نمایندگانی از محافل تجارت ،صنعت ، بیمه ، حمل . نقل و بانكداری بعمل آمده است .

متن جدید در جلسات متعدد كمیسیون بانكداری اتاق بازرگانی بین المللی تنظیم و به تصویب رسیده است .

مقررات جدید به ‹‹نشریه شماره 400 اتاق بازرگانی بین المللی معروف است و ، در سطح جهانی ، اختصاراً یو . سی . پی U .C .P نامیده میشود .

در حال حاضر ، 165 كشور الحاق و موافقت خود را با آن اعلام داشته اند . در ایران ، تا سال 1355 بعضی از بانكهای كشور ، بصورت انفرادی به مقررات مذكور پیوسته بودند ولی در این سال كانون بانكهای وقت ، مقررات یاد شده را تصویب نمود و الحاق دسته جمعی كلیه بانكهای ایرانی به آن را رسماً به اتاق بازرگانی اعلام داشت . در مورد مقررات فعلی نیز شورای عالی بانكها در تاریخ مهر ماه 1363 (اول اكتبر 1984 )آن را مورد تأیید قرار داد و به كلیه بانكهای كسور ابلاغ نمود كه رعایت و اجرای این مقررات از همان تاریخ الزامی است .

بند دوم ـ كاربرد اعتبارات اسنادی

در قلمرو تجارت بین الملل ، نحوه پرداخت بهای كالا و خدمات ، معمولاً به سه شكل زیر صورت می پذیرد :

از طریق اعتبارات اسنادی

از طریق بروات ارزی

از طریق حواله های ارزی

در برخی از موارد و پاره ای از كشورها ، طرفین یك قرار داد بین المللی ، از اصل حاكمیت كامل اراده برخوردار نیستند و در انتخاب اشكال مختلف فوق ، آزادی عمل چندانی ندارند . قوانین و مقررات صادرات و واردات كالا یا خدمات ، در اینگونه كشورها ورود یا صدور كالا  یا خدمات را منحصراً از طرق خاصی تجویز می نمایند . ولی در هر صورت ، می توان بر این عقیده بود كه دادو ستدهای بین المللی و نحوه پرداخت بهاء غالباً از طریق گشایش اعتبارات اسنادی است .

مقررات متحد الشكل ، علی الاصول وقتی قابلیت اعمال پیدا می كند كه طرفین آن را ؤ در قرار دادشان ، گنجانده باشند . ماده اول ‹‹ مقررات ››می گوید :

‹‹این مقررات در مورد كلیه اعتبارات اسنادی ، و در حدودی كه مراعات آن میسر است ، در مورد اعتبارات اسنادی ضمانتی  Stand _ by  ، اجراء می شود و رعایت آن برای همه طرفهای ذیربط الزامی است ، مگر اینكه ترتیب دیگری صریحاً مورد توافق قرار گرفته باشد .

قیمت فایل فقط 7,700 تومان

خرید

برچسب ها : اعتبارات اسنادی , اعتبارنامه های تجاری , اسناد , اعتبار نامه

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر