امروز: جمعه 28 دی 1397
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
دسته بندی صفحات
لینک دوستان
بلوک کد اختصاصی

دانلود تحقیق بررسی علل تمایل به خودكشی و پیشگیری از آن

دانلود تحقیق بررسی علل تمایل به خودكشی و پیشگیری از آن دسته: روانشناسی و علوم تربیتی
بازدید: 2 بار
فرمت فایل: doc
حجم فایل: 12 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 14

در این بررسی تجربه ای از حل مشکل دختری که فرد مورد علاقه‌اش را از دست داده و در مرحله ضربه سوگ قصد خودکشی داشته مورد تحقیق و پژوهش قرار گرفته

قیمت فایل فقط 7,700 تومان

خرید

فهرست مطالب

چكیده................................................................................................................. الف

مقدمه.................................................................................................................. 1

بیان مسئله........................................................................................................... 3

گردآوری اطلاعات............................................................................................. 5

راههای پیشنهادی برای حل مشكل.................................................................... 7

مراحل اجرای راه حل ها.................................................................................... 9

نتیجه گیری......................................................................................................... 12

فهرست منابع...................................................................................................... 13


چكیده

من مشاور دوره متوسطه هستم در دوران دبیرستان و پیش دانشگاهی اغلب نوجوانان روابط نزدیكی با والدین و سایر افراد خانواده ندارند و معمولاً دخترها در این سن بسیار احساساتی بوده و به سرعت عاشق می شوند این عشق ها در بسیاری از موارد مشكلاتی را برای آنان بوجود می آورد كه گاهی منجر به فرار از خانه یا خودكشی می گردد. در این بررسی تجربه ای از حل مشكل دختری كه فرد مورد علاقه‌اش را از دست داده و در مرحله ضربه سوگ قصد خودكشی داشته، مورد تحقیق و پژوهش قرار گرفته است. كه با ایجاد ارتباط بین مشاور و مراجع و برانگیختن احساسات مذهبی و مسئولیت نسبت به زندگی و بهبود روابط بستگان با مراجع توانستم امید به زندگی را در وی افزایش داده و او را به شرایط عادی بازگردانم.


بیان مسئله

من مسئولیت مشاوره را در مقطع متوسطه عهده دار می باشم سال گذشته مشاور یك مركز پیش دانشگاهی دخترانه بودم كه حدود 900 دانش آموز در رشته های ادبیات و علوم انسانی، علوم تجربی و ریاضی فیزیك در شاخه نظری در آن اشتغال به تحصیل داشتند و 200 نفر نیز دانش آموز دبیرستانی در رشته تجربی و ریاضی فیزیك در سال دوم تحصیل می نمودند.

در روزهای پایانی سال یعنی 27 اسفند ماه دو نفر از دانش آموزان به دفتر مشاوره مراجعه نمودند و اظهار داشتند كه دوستشان قصد خودكشی داشته و از ما تقاضای كمك نمودند. بدنبال علت مسئله بر آمدم. دلایل مسئله را چنین یافتم:

1- قطع رابطه با شخص مورد علاقه

یكی از علل اقدام به خودكشی در نوجوانان قطع رابطه یا احتمال قطع رابطه با شخص مورد علاقه نوجوانان می باشد.

وقتی دقیق تر به مسئله نگاه كنیم روشن می شود كه واكنش نوجوان به حوادث منجر به خودكشی بطور كلی نتیجه به اوج رسیدن انبوه مشكلات است مطالعه ای كه در زمینه 154 مورد از اقدام به خودكشی انجام شده نشان داد كه نا امیدی مهمترین عامل اقدام به خودكشی است و نه افسردگی ناشی از یك وضعیت موقتی در زندگی (وتزل 1976) در مورد مطرح شده فرد مورد علاقه مراجع به تازگی بر اثر تصادف فوت كرده بود.

2- عدم رابطه مناسب با والدین

نوجوانانی كه دست به خودكشی می زنند معمولاً تاریخچه طولانی مدتی مبتنی بر عدم ثبات و ناسازگاری در خانواده دارند. آنان چنان نسبت به والدین احساس بیگانگی می كنند كه نمی توانند با آنان رابطه برقرار نمایند یا از آنان كمك بخواهند، نوجوانان مستعد خودكشی دوستان چندانی ندارند، ولی اگر رابطه داشته باشند بسیار پرشور و شدید است و آنچنان نیازمند این رابطه اند كه غالباً دوستانشان از درك آنها عاجزند (كاپلان- پورافكاری 1380).

در این مورد پدر و مادر كم سواد بوده و مراجع فرزند آخر خانواده‌ای پرجمعیت است كه فاصله سنی والدین با این دختر زیاد و تفاوت فرهنگی نیز از عوامل عدم رابطه مناسب بین پدر و مادر و مراجع می باشد فرزندان بزرگتر نیز ازدواج نموده و ارتباط این دختر با آنها كم شده است. تنها فردی كه رابطه صمیمانه با او دارد عموی جوانی است كه در آن دوران بحرانی در حال گذراندن دوره آموزشی سربازی در شهر دیگری بوده است و مراجع در سوگ فرد مورد علاقه اش تنها مانده است.

3- شكست در تحصیل

در دوران پیش دانشگاهی دانش آموزان به علت در پیش داشتن آزمون سراسری كنكور دارای اضطراب زیادی می باشند كه این امر موجب كاهش مقاومت و تحریك پذیری بیشتر آنها می گردد و حتی در مقابل مسائلی كه تا چند ماه قبل بر ایشان براحتی قابل تحمل بود ناشكیبا می گردند.

گردآوری اطلاعات

ابتدا با دوستان مراجع كه وی را مینا می نامیم در مورد وضعیت خانوادگی و میزان ارتباط وی با متوفی اطلاعات لازم بدست آمده و سپس از دانش آموزان مذكور خواستم تا دوستشان را به دفتر مشاوره هدایت نمایند.

قبل از ملاقات با (مینا) پرونده تربیتی تحصیلی و نمرات ترم گذشته وی را بررسی و شناخت اولیه با سوابق تحصیلی و خانواده‌ وی پیدا نمودم، براساس اطلاعات بدست آمده مادر دانش آموز 52 ساله و با سواد خواندن و نوشتن و پدرش نیز بیش از 60 سال سن و تحصیلات ابتدایی و كارگر بوده است. دانش آموز دارای 4 خواهر و برادر بوده كه اكثراً ازدواج كرده بودند و تنها یك برادر در خانه بود وضعیت درسی دانش‌آموز متوسط بوده ولی در ترم اول از چند درس مردود شده بود مسئله با حفظ اصول رازداری و عدم افشاء نام مراجع با مدیر و سایر مشاوران آموزشگاه در میان گذاشته شد و راههای كمك به دانش آموز و مسئولیتهای مشاور بررسی گردید.

بررسی پرونده تحصیلی و مشاوره ای دانش آموزو سخنان دوستان وی نشان می داد او دختری ساكت و كم حرف است و تنها دو نفر دوست صمیمی دارد و با افراد خانواده نیز ارتباط عاطفی نزدیك ندارد و در بین اقوام با عموی خود كه سرباز است درد دل می‌كند وی چندی قبل برای سرگرمی تلفنی با جوانی ناشناس صحبت می نموده كه بعدها محل كارش را شناسائی و پسر را ملاقات می كند بعد از مدت كوتاهی از آشنایی آنها بر اثر سانحه رانندگی جوان فوت می كند و اكنون در اولین مرحله سوگ یعنی ضربه می باشد. مراجع قصد دارد با پریدن جلو اتومبیل خودكشی نماید.

فایل ورد 14 ص

قیمت فایل فقط 7,700 تومان

خرید

برچسب ها : بررسی علل تمایل به خودکشی , پیشگیری از خود کشی

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر