امروز: پنجشنبه 30 فروردین 1403
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
دسته بندی صفحات
لینک دوستان
بلوک کد اختصاصی

فایل پاورپوینت پردازش و دفع مواد زائد جامد (پسماند و زباله)

فایل پاورپوینت پردازش و دفع مواد زائد جامد (پسماند و زباله) دسته: بهداشت محیط
بازدید: 85 بار
فرمت فایل: ppt
حجم فایل: 832 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 51

توسعه شهرها، افزایش جمعیت و تغییرات شیوه های زندگی از جمله الگوهای مصرف مشكلات و معضلات متعدد و متنوعی ایجاد نموده كه چاره اندیشی و تلاش برای مقابله با آنها اجتناب ناپذیر است و سهم كلان شهرها از تبعات زندگی شهری بیش از روستاها و شهرهای كوچك می باشد

قیمت فایل فقط 22,490 تومان

خرید

توسعه شهرها، افزایش جمعیت و تغییرات شیوه های زندگی از جمله الگوهای مصرف مشكلات و معضلات متعدد و متنوعی ایجاد نموده كه چاره اندیشی و تلاش برای مقابله با آنها اجتناب ناپذیر است و سهم كلان شهرها از تبعات زندگی شهری بیش از روستاها و شهرهای كوچك می باشد.

كلان شهر تهران نیز با گسترش جغرافیایی و افزایش جمعیت، معضلات فراوانی را پیش رو دارد و از اهم آنها می توان به رشد روز افزون تولید زباله اشاره نمود، مشكلی كه گاه به شكل یك تهدید جدی، سلامت جامعه را به خطر انداخته و در صورت مسامحه و عدم توجه دست اندركاران امور شهری، فجایع زیست محیطی جبران ناپذیری در پی خواهد داشت.

اگر چه در این زمینه، تدبیر، راه كاریابی و اجرای شیوه های نوین از وظایف مدیریت شهری بوده و ما را ملزم می نماید تا با تلاش مسئولانه و بی وقفه در جهت حفظ بهداشت و سلامت جامعه در انجام وظایف خود بكوشیم لیكن مشاركت شهروندان نیز در امور شهری بسیار حایز اهمیت و ضروری است.

از این روی برآنیم تا با آشنا نمودن عموم شهروندان با معضلات و مشكلات زیست محیطی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی ناشی از تولید زباله و دفع نامناسب آن، مشاركت بیش از پیش شهروندان را جلب نماییم تا در ساختن شهری عاری از هرگونه آلودگی از همكاری آنها بهره مند باشیم و در پرتو تعامل سازنــده، فردای روشنی برای فرزندان این مرز و بوم ترسیم نماییم.

تاریخچـــــه

پس از چند دهه عملكرد سنتیدر زمینه دفع زباله در ایران به ویژه دفن زباله در اطراف شهرها، برای اولین بار در سال 1346 اولین واحد تولید كمپوست از زباله توسط بخش خصوصی و به صورت نیمه صنعتی در شهر اصفهان احداث گردید و درپی آن در سال 1348 شهرداری تهران طی قراردادی با یك شركت انگلیسی كارخانه كمپوست تهران را در صالح آباد، محلی در جنوب شهر تهران، احداث نمود تا بخش عمده زباله شهر تهران به كود گیاهی تبدیل گردیده تا علاو ه بر جلوگیری از انتشار آلودگی ناشی از زباله در محیط زیست، كود تولید شده نیز در كشاورزی مورد استفاده قرار گیرد.

در این راستا اداره كل كود گیاهی شهرداری تهران تشكیل و مسئولیت راهبری كارخانه كمپوست به این اداره محول گردید.

پس از انقلاب شكوهمند اسلامی و با توجه به گسترش شهر تهران و افزایش جمعیت به منظور نظارت عالیه بر كلیه امور و فعالیت های مرتبط با دفع زباله، اداره كل كود گیاهی به سازمان بازیافت و تبدیل مواد تغییر نام یافته و در سال 1370 با تصویب وزارت كشور به عنوان متولی مدیریت مواد زاید جامد شهر تهران شناخته شد.

این سازمان در مسیر رشد و توسعه در سال های گذشته همگام با انجام مطالعات گسترده و بهره برداری از منابع علمی و تجارب كشـورهای دیگر در زمینه دفع و پردازش زباله، طرح ها و شیــوه های نوین دفع بهینه و بازیافــت مواد را به اجــرا در آورده كه اهم آنها عبارتند از احداث كارخانه های كمپوست، كارخانه های بازیافت كاغذ و پلاستیك، اجرای شیوه های بهداشتی دفن زباله، استحصال گاز متان از مركز دفن زباله و سایر طرح ها و پروژه هایی كه به آنها اشاره خواهد شد.

و اكـنون پس از سال ها تلاش كارشناسـان این سازمان و كسب تجارب بسیار ارزنده كه مــی توانـــد در زمینـه های حفـظ محیــط زیســت، ارتقــاء سطـح بهـداشت جامعــه و بهره برداری مناسب از منابع و كسب در آمد، مورد استفاده كلیه شهرهای كشور قرار گیرد تا با به كارگیری روش های بهینه مدیریت مواد زائد جامد، در سراسر كشور شاهد شكوفایی و بالندگی باشیم.

پسماند یا زباله چیست؟

پسماند یا زباله به مواد جامد، مایع و گاز( غیر از فاضلاب) گفته می شود كه بطور مستقیم یا غیر مستقیم حاصل فعالیت انسان بوده و از نظر تولید كنــنده زاید تلقی می گردد.

پسماندها به پنج گروه تقسیم می شوند:

1- پسماندهای عادی: به پسماندهایی گفته می شود كه به صورت معمول از فعالیت های روزمره انسان ها در شهرها، روستاها و خارج از آْنها تولید می شود. از قبیل زباله های خانگی و نخاله های ساختمانی.

2- پسماندهای پزشكی : به كلیه پسماندهای عفونی و زیان آور ناشی از بیمارستانها، مراكز بهداشتی، درمانی، آزمایشگاههای تخصصی طبی و سایر مراكز مشابه گفته می شود.

3- پسماندهای ویژه: به كلیه پسماندهایی گفته می شود كه به دلیل بالا بودن حداقل یكی از خواص خطرناك از قبیل سمی بودن، بیماری زایی، قابلیت انفجار یا اشتعال، خورندگی و مشابه آن به مراقبت ویژه نیاز داشته باشد.

4- پسماندهای كشاورزی: به پسماندهای ناشی از فعالیت های تولیدی در بخش كشاورزی گفته می شود از قبیل فضولات، لاشه حیوانات، محصولات كشاورزی فاسد یا غیر قابل مصرف.

5- پسماندهای صنعتی: به كلیه پسماندهای ناشی از فعالیت های صنعتی و معدنی، پسماندهای پالایشگاهی، صنایع گاز، نفت و پتروشیمی و نیروگاهی و امثال آن گفته می شود از قبیل براده ها، سرریزها و لجن های صنعتی.

قیمت فایل فقط 22,490 تومان

خرید

برچسب ها : فایل پاورپوینت , پردازش و دفع , دفع مواد زائد جامد , پسماند و زباله

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر